Mūzikas vēsture

Neticami, ka mūzika mūsu kultūrā ir bijusi jau pirms rakstības un apskatot dažādas kultūras, var secināt, ka mūzika ir attīstījusies, vienalga vai ļaudis dzīvoja uz salas, vai noslēgtās kopienās. Šis cilvēku izteiksmes pamatelements ir izveidojies jau, iespējams, ka pirms vairāk kā 50 tūkstošiem gadu. Mūzika esot izveidojusies tieši Āfrikā un tās apkārtnē, pirms cilvēki sāka apdzīvot visu zemeslodi. Tieši tāpat, kā dzīvniekiem ir savas pārošanās dziesmas vai izsaucieni, ticams, ka arī cilvēkiem ir bijuši šādi izsaucieni un no tiem sākusies dziesmu dziedāšana, izdvešot visādas skaņas. Uzskatāms, ka pirmais mūzikas instruments esot bijusi cilvēka mute, jo cilvēks spēj izdvest visdažādākās skaņas, sākot ar izsaucieniem, svilpošanu un līdz pat klikšķiem un ūjināšanai. Ir atrasti dažādi mūzikas instrumenti arheoloģiskajos izrakumos, kas dod pierādījumu, ka mūsu senči arī ir nodarbojušies ar muzicēšanu.

Mūzika ir sastopama visapkārt pa pasauli un tomēr katras kultūras mūzika atšķiras. Šī ir visu kultūru sastāvdaļa. Toties dziesmas izvēle katrā kultūrā atšķiras, ja vienā dzied izpaužot bēdas, tad citā dzied, kad jāsvin laime. Mūzikā ir iespējams izšķirt un atpazīt noteiktās valsts un kultūras ekonomisko stāvokli, kā arī socioloģiskās iezīmes. Ja mūzika tiek spēlēta ar vārdu pavadījumu, tad vārdos ir iespēja atpazīt mākslinieka raksturu, nostāju pret pastāvošo kārtību. Ir iespēja saprast kopējo noskaņu un mūzikas sarakstīšanas laika sajūtas. Šodienas mūzikas žanri krasi atšķiras no pagājušo gadsimtu žanriem. Arī šodienas žanri savā starpā ir ļoti atšķirīgi. Tā pat kā viss pārējais, arī mūzika attīstās kopā ar cilvēkiem. Ar gadiem veidojas jauni žanri, jauni mūzikas paveidi. Ik dienu tiek sarakstītas jaunas dziesmas, melodijas un ritmi. Arī pēc vairākiem gadsimtiem cilvēkiem būs iespēja atskatīties uz šodienas dziesmām un secināt par mūsu sociālo stāvokli, domām un uzskatiem.

Zināms, ka ar mūzikas palīdzību ir iespēja sev uzlabot garastāvokli un iepriecināt citus. Varbūt arī tādēļ mūzika ir bijusi mūsu kultūras sastāvdaļa tik ilgu laiku. Arī ikdienā cilvēks izvēlas tādu mūzikas žanru, kāds tajā brīdī ir garastāvoklis. Cilvēkam ir iespēja radīt mūziku visdažādākajos veidos. Ir iespēja dziedāt vai spēlēt kādu instrumentu. Darot šīs noteiktās lietas cilvēkam attīstās dažādi smadzeņu centri un ir iespēja attīstīt dzirdi, kā arī redzi. Ne pa velti ir pierādīts, ka ar mūzikas palīdzību ir iespēja ārstēt visādas saslimšanas un psiholoģiskās problēmas.

Mūzikas instrumenti

Mūzikas instrumenti atšķiras ar savu tembru, katram instrumentam ir savs skaņu diapazons. Parasti, tas ir instruments, ar kuru ir iespēja iegūt ritmiskas skaņas, ar spēju regulēt tā skaļumu un tembru.

Mūsdienu pasaulē ir ļoti daudz mūzikas instrumentu, bet ar ko tad sākās instrumentu veidošana? Pirmais mūzikas instruments, kurš tika izveidots un atrasts , kas tika taisīts tieši mūzikas veidošanai bija flauta un tā tika izveidota vairāk kā pirms 60 tūkstošiem gadu. Lai gan to izveidoja tik sen, arī mūsdienās ir tās uzlabotāki modeļi un tos aizvien izmanto mūzikas veidošanā. Sākumā instrumenti, iespējams, ka tika izmantoti rituāliem. Tika izmantotas trompetes kā signāli medīšanai vai bungas reliģiskām ceremonijām. Kad kultūras beidzot attīstījās, mūzikas instrumenti tika spēlēti ar citu nolūku, lai izklaidētu apkārtējos. Sākumā mūzikas radīšanai tika izmantoti objekti un priekšmeti, kas atradās tuvumā, piemēram, gliemežvāki, zari, akmeņi vai augu sastāvdaļas kā lapas vai to augļi. Arī šodien tiek izmantoti akmentiņi ritma radīšanai.