Kā un cik pelna ielu muzikanti

Ielu mākslinieku bizness Ņujorkā un Vācijas pilsētās

Ielu muzikanti ir sastopami gandrīz visās lielajās pilsētās. Vieni cenšas nopelnīt naudu, citi spēlē, lai iepriecinātu sevi un citus, izklaidētu garāmgājējus. Ielu muzikantu darbībā, visu laiku iejaucas varas pārstāvji, tāpēc, ka daudzi, blakus dzīvojošo māju iemītnieki sūdzas par troksni. Neskatoties, uz to, ka šajā profesija ir diezgan daudz mīnusu, daudzi tai paliek uzticīgi visu mūžu.

Ņujorka

Ņujorkas metro, ielu muzikantiem, bija aizliegts uzstāties līdz 1985. gadam, bet mūsdienās, muzikantu uzstāšanās ir kļuvusi par neatņemamu metropolitēna sastāvdaļu. Atkarībā no laika, muzikanti nopelna, aptuveni, 30-80 dolāru diennaktī.

Viens no profesionālajiem ielu muzikantiem, Džeimss Džozefs, stāsta, ka spēlējot metro, viņš var nopelnīt naudu, kuras pietiek, lai apmaksātu rēķinus un nopirktu ēdienu. Viena no veiktajām aptaujām liecina, ka ielu muzikants, Ņujorkā, vidēji, triju stundu laikā pelna 107 dolārus.

Daudzi, ielu muzikanti, rūpīgi pārdomā gan savu tēlu, gan savu repertuāru.

“Jums jābūt pietiekami stipriem, lai uzsāktu ielu muzikanta biznesu no nulles un pietiekami uzmanīgam, lai ievērotu visas detaļas, kas būs spējīgas piesaistīt garāmgājēju uzmanību” – stāsta bundzinieks Viljams Ruiss.

Ielu muzikanta ārējais izskats ir viņa panākumu atslēga. Tieši tāpat, svarīgi ir izvēlēties piemērotu laiku un izpildīšanas vietu, tāpēc, ka atmosfēra, kuru rada muzikants kopā ar ārējo muzikanta tēlu un repertuāru palielina iespēju nopelnīt pieklājīgu summu.

Vēl viens Ņujorkas ielu muzikants stāsta, ka muzikantam vajag būt apģērbtam vienkārši, bet apģērbam, noteikti vajag būt tīram, lai cilvēki nedomātu, ka muzikants cenšas izraisīt cilvēkos žēlumu.

Minhene, Štutgarte, Frankfurte, Drēzdene

Kopš 2007. gada, Minhenē, ielu muzikantiem, tiek izsniegtas speciālas licences, lai viņi varētu uzstāties galvenajā laukumā. Vispār, eksistē, tikai 10, oficiāli izsniegtas licences. Viena muzikantu daļa, kas sastāv no pieciem spēlētājiem spēlē līdz pusdienām, otra daļa, kas arī sastāv no pieciem muzikantiem, spēlē pēcpusdienā. Licence maksā 10 eiro. Ielu muzikantus izvēlas speciāla komisija.

Štutgartē, ir atļauts spēlēt ne ilgāk par trīsdesmit minūtēm un tikai dažās pilsētas ielās. Uzstāties vienā un tajā pašā vietā nav atļauts.

Frankfurtē, atļauts spēlēt piecatā uz skaļiem pūšamajiem instrumentiem, bet ne ilgāk par piecpadsmit minūtēm ar pārtraukumu divdesmit minūtes. Vienreiz, šajā pilsētā aizliedza spēlēt muzikantam uz klavierēm ar pastiprinātāju, kaut gan viņš apgalvoja, ka viņa mūzika skan klusāk, nekā pūšamo instrumentu mūzika.

Drēzdenē, ilgāku laiku darbojās speciāli ierobežojumi, kas tika pieņemti pēc daudzu simtu iedzīvotāju sūdzībām. Vēlāk, ierobežojumi tika atcelti. Vācijas pilsētās, bet konkrētāk Ķelnē, mākslinieki ar muzikālo izglītību var nopelnīt aptuveni 20 eiro dienā.

Daudziem ielu muzikantiem, tas ir dzīves veids un viņi, ne par kādu naudu, nemainīs to pret kaut ko citu. Varbūt, tieši tas ir arī jauki, ka eksistē cilvēki, kas ir tik ļoti uzticīgi tam, ko dara. Bet mēs, garāmgājēji, varam priecāties par to, ka skan mūzika, kas padara mūsu steidzīgo ikdienas soli daudz patīkamāku.